– sala dydaktyczna,
– łóżko,
– manekin całopostaciowy lub trenażer „głowa do intubacji”,
– „wąsy tlenowe”,
– maska tlenowa,
– maska tlenowa z rezerwuarem,
– reduktory tlenowe z zakresem regulacji przepływu do 15l/min.,
– butla tlenowa lub dostęp do gniazda tlenowego naściennego,
Tlen jest lekiem, i tak jak każdy lek należy go stosować zgodnie ze wskazaniami i dokładnie dawkować. Przedawkowanie tlenu prowadzi do wystąpienia działań toksycznych.
Jedynym wskazaniem do leczenia tlenem jest niedotlenienie (obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi). Prawidłowe ciśnienie parcjalne tlenu we krwi tętniczej (PaO2) wynosi 100 mm Hg podczas oddychania powietrzem (zawartość tlenu [FiO2]: 0,21).
Zgodnie z krzywą dysocjacji hemoglobiny, wysycenie hemoglobiny tlenem (saturacja) zależy od PaO2, stężenia 2,3-difosfoglicerynianu (2,3-DPG) w erytrocytach, pH i temperatury. 1 g hemoglobiny wiąże 1,39 ml 02. W celu utrzymania dostatecznej dostawy 02 do tkanek Pa02 nie powinno być mniejsze niż 70 mm Hg, a saturacja nie mniejsza niż 85% Mniejsze wartości są wskazaniem do podawania tlenu do oddychania (tlenoterapia).
Kliniczne objawy niedotlenienia
Do klinicznych objawów niedotlenienia (hipoksji) należą:
(Uwaga: objaw ten nie występuje u chorych z ciężką niedokrwistością [stężenie hemoglobiny we krwi <5 g%]),
Metody tlenoterapii
Wyróżniamy następujące metody tlenoterapii:
– Bierna – tlen jest wdychany dzięki zachowanej wydolnej wentylacji chorego,
– Czynna – tlen (lub mieszanina oddechowa) wtłaczany jest do dróg oddechowych i pęcherzyków płucnych przy pomocy oddechu wymuszonego (oddech zastępczy),
Zasady leczenia tlenem
Stosując tlenoterapię przestrzegaj następujących zasad:
Toksyczne działanie tlenu
Przedawkowanie tlenu jest szkodliwe dla organizmu, ponieważ działa toksycznie, co ujawnia się w wielu narządach już po 8-24 godzinach oddychania tlenem w stężeniu 100%.
Tlen medyczny można pobierać z:
Metody tlenoterapii biernej
– Podawanie tlenu przez cewnik wprowadzony do jamy nosowej Cewnik perforowany na końcu wprowadza się przez nozdrze zewnętrzne na głębokość 1-3 cm. Tlen podawany z szybkością do 3 l/min pozwala zapewnić stężenie tlenu w mieszaninie oddechowej do 30% i zwiększyć saturację o około 15-20%.
– Podawanie tlenu przez maskę twarzową bez regulacji stężenia. Maski twarzowe z tworzywa sztucznego dostępne w różnych rozmiarach, posiadają otwory boczne, przez które wypływa nadmiar tlenu. Przy dopływie tlenu z szybkością do 5 l/min metoda ta zapewnia stężenie 02w mieszaninie oddechowej do 50%.
– Podawanie tlenu przez maskę twarzową z regulacją stężenia . Maska twarzowa z regulacją stężenia tlenu posiada zwężkę zasysającą powietrze, stąd zapewnia określone stężenie tlenu w mieszaninie oddechowej (w granicach 25-33%). Stosowana jest w leczeniu przewlekłej niewydolności oddechowej, w której zbyt duże stężenie tlenu doprowadza do hipowentylacji (zmniejszenie napędu oddechowego w wyniku zmniejszonego pobudzania chemoreceptorów obwodowych, co doprowadza do wzrostu PaC02).
– Podawanie tlenu przez maskę twarzową z workiem oddechowym i zastawką . Worek oddechowy stanowi zbiornik, z którego pobierany jest tlen podczas wdechu, wydech następuje natomiast do otoczenia przez zastawkę jednokierunkową. Maska taka umożliwia uzyskanie 100% stężenia tlenu w mieszaninie oddechowej i stosowana jest w leczeniu ostrego niedotlenienia.