– krzesło zabiegowe
– trenażer kończyny górnej lub dolneJ
– manekin całopostaciowy
– sztuczna rana
– materiały opatrunkowe
– sala zabiegowa,
– krzesło zabiegowe,
– trenażer kończyny górnej lub dolnej,
– manekin całopostaciowy,
– sztuczna rana,
– materiały opatrunkowe,
Fazy gojenia się ran:
Rany przewlekłe
Rany przewlekłe to rany o długim czasie gojenia – na skutek obecności przynajmniej jednego czynnika spowalniającego ten proces. W zależności od przyczyny powstania rany, jeśli okres gojenia jest dłuższy niż 4-6 tygodni, taką ranę możemy nazwać przewlekłą.
Owrzodzenie żylne goleni stanowi 60-90% przypadków owrzodzeń umiejscowionych na nogach. Powodowane jest przez przewlekłą niewydolność żylną. W przypadku tego schorzenia naczynia eferentne są uszkodzone do tego stopnia, że nie są w stanie odprowadzić krwi z powrotem do serca. Akumulacja krwi zaburza prawidłowy metabolizm oraz odżywienie tkanki. Prowadzi to do zniszczenia tkanki i powstania owrzodzenia.
Owrzodzenie tętnicze goleni powstaje, gdy na skutek miażdżycy płytka miażdżycowa osadza się na naczyniach aferentnych goleni, co może to doprowadzić do powstania owrzodzenia tętniczego. Dochodzi wówczas do zatkania naczyń, co może zagrażać całej kończynie. W 10% przypadków może natomiast utworzyć się owrzodzenie tętnicze goleni, przyjmujące zazwyczaj postać stosunkowo niewielkiej rany. Jednakże rana ta jest niegojąca się, gdyż naczynia nie są w stanie dostarczyć składników odżywczych/ tlenu, które są w procesie gojenia niezbędne. Może to prowadzić do infekcji.
Owrzodzenie cukrzycowe lub inaczej zespół stopy cukrzycowej składa się z różnych patologicznych zmian tkankowych w obrębie stopy. Dochodzi do nich w przebiegu choroby podstawowej, czyli cukrzycy. Na jej skutek powstaje nie tylko owrzodzenie, ale dochodzi także do deformacji/uszkodzeń stopy oraz paznokci. Cukrzyca powoduje zaburzenia przewodności nerwów sensorycznych, motorycznych oraz autonomicznych. Dodatkowo często uszkodzone są także naczynia krwionośne.
Owrzodzenia odleżynowe są wolno i trudno gojącymi się ranami. Do ich powstania dochodzi, jeśli na tkanki zewnętrzne ciała pacjenta i znajdujące się w nich naczynia krwionośne oddziałuje zbyt duży nacisk zewnętrzny. W efekcie tkanki nie są w prawidłowy sposób ukrwione, co może doprowadzić do powstania owrzodzenia. Istnieją różne choroby, które sprzyjają powstaniu tego typu owrzodzenia, jedną z nich jest cukrzyca. Do grupy najwyższego ryzyka należą jednak pacjenci immobilizowani, na przykład przykuci do łóżka z powodu choroby.
Europejski Panel Doradczy ds. Odleżyn (EPUAP) oraz Amerykański Narodowy Panel Doradczy ds. Odleżyn opublikowały wspólne międzynarodowe definicje oraz system klasyfikacyjny owrzodzeń odleży nowych.