Cele dydaktyczne
- Prawidłowe wykonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi u pacjenta,
- Prawidłowe odczytanie i zinterpretowanie wyniku pomiaru ciśnienia tętniczego,
Efekty kształcenia
- Monitoruje stan pacjenta na wszystkich etapach jego pobytu w szpitalu lub innych placówkach opieki zdrowotnej, między innymi przez ocenę podstawowych parametrów życiowych: temperatury, tętna, ciśnienia tętniczego krwi, oddechu i świadomości, masy ciała i wzrostu
- Dokonuje bieżącej i końcowej oceny stanu zdrowia pacjenta i skuteczności działań pielęgniarskich
Przygotowanie sali symulacyjnej
– sala dydaktyczna
– krzesło zabiegowe
– trenażer ręki
– sprzęt do pomiaru ciśnienia tętniczego
– temperatury w zależności od techniki zabiegu
– zegar ze stoperem
Podstawy teoretyczne
Ciśnienie tętnicze to siła nacisku, jaką płynąca krew wywiera na ściany tętnic. Bijące serce z każdym uderzeniem wyrzuca z siebie porcję krwi, która następnie rozpływa się po naczyniach tętniczych, zaopatrując wszystkie narządy naszego ciała i wraca do serca układem naczyń żylnych. Wielkość wywieranego przez krew ciśnienia jest zmienna, nieustannie waha się pomiędzy wartością maksymalną – gdy do naczyń dociera nowa fala krwi z serca i minimalną – pomiędzy tymi falami. W praktyce mierzymy właśnie te dwie skrajne wartości: maksymalną nazywamy ciśnieniem skurczowym, a minimalną – ciśnieniem rozkurczowym.
Zasady wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego
Pomiar ciśnienia tętniczego powinien odbywać się w warunkach spoczynkowych, tzn. po co najmniej 5-minutowym odpoczynku w pozycji siedzącej.
- Pomieszczenie, w którym dokonuje się pomiaru, powinno być miejscem spokojnym, o temperaturze pokojowej.
- Pomiar nie powinien być bezpośrednio poprzedzony spożyciem posiłku, czy wypaleniem papierosa, a pacjent w chwili pomiaru nie powinien być zdenerwowany.
- Bardzo istotny jest dobór średnicy mankietu do wielkości ramienia – u osób o grubym ramieniu należy stosować szersze mankiety (zbyt wąski mankiet zawyża wartości ciśnienia tętniczego).
- Przy pierwszorazowym badaniu należy dokonać pomiaru ciśnienia na obu ramionach, a kolejne pomiary wykonujemy na tym ramieniu, na którym stwierdziliśmy wyższe wartości ciśnienia. Jeśli nie stwierdzono różnicy ciśnień pomiędzy ramionami, kolejne pomiary należy wykonywać na ręce niedominującej (czyli u praworęcznych po stronie lewej).
- Pacjent w trakcie pomiaru powinien pozostawać w pozycji siedzącej, łokieć badanej kończyny powinien być podparty, a ramię znajdować się na wysokości serca.
Lista kontrolna czynności
Uwaga: Sprzęt: aparat do pomiaru ciśnienia np. rtęciowy, zegarowy, półautomatyczny, automatyczny, stetoskop, komplet mankietów w różnych rozmiarach: dla dzieci do 2 r.ż.-6 cm, do 4 lat- 8 cm, do 9 lat-11 cm, dla dorosłych 12-14 cm.
